Kto może żądać alimentów?
Na początku wskazać należy, że w wyroku rozwodowym orzeczenie o winie rozkładu pożycia może mieć wyłącznie jedną z trzech postaci:
- winę rozkładu pożycia ponosi jeden z małżonków;
- winę rozkładu pożycia ponoszą oboje małżonkowie
- żaden z małżonków nie ponosi winy rozkłady pożycia.
Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowymi majątkowym zobowiązanego. Stan niedostatku nie musi być wywołany bezpośrednio lub pośrednio rozwodem.
Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczynić się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku. Dopóki nie ma prawomocnego wyroku orzekającego rozwód, obowiązek alimentacyjny przewidziany w art. 60 k.r.o. nie powstaje. Jeżeli chodzi o rozwiedzionych małżonków, przyczyną powodującą niedostatek u jednego z małżonków (w przeważającej większości przypadków u żony) jest często konieczność zajęcia się wychowaniem dzieci i pracą w gospodarstwie domowym, co uniemożliwia danemu małżonkowi wykonywanie działalności zarobkowej lub było przeszkodą do uzyskania kwalifikacji zawodowych do wykonywania działalności zarobkowej.
Kiedy obowiązek alimentacyjny wygasa?
Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązany jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni. Pozostawanie przez uprawnionego do alimentacji w związku nieformalnym (konkubinacie, związku partnerskim), nie jest ustawową przesłanką wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Pozostawanie przez uprawnionego do alimentacji rozwiedzionego małżonka w związku faktycznym może mieć jednak wypływ zarówno na dopuszczalności dochodzenia roszczeń alimentacyjnych w świetle zasad współżycia społecznego, jak i na zakres należnych świadczeń alimentacyjnych.
Kiedy można dochodzić roszczeń alimentacyjnych?
Alimenty mogą być dochodzone w procesie o rozwód, a także w odrębnym postępowaniu po uprawomocnieniu się wyroku rozwiązującego małżeństwo.
Informujemy, że od dnia 31 lipca 2018 r. prowadzimy sprawy o alimenty między małżonkami także w Bełchatowie, ul. Kościuszki 16 A lokal 5 (II piętro).
Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 20:00
Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 20:00