Artykuł 159 kodeksu karnego stanowi, iż kto biorąc udział w bójce lub pobiciu człowieka, używa broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Natomiast artykuł 280 § 2 kodeksu, wskazuje, że jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Co kryje się pod pojęciem innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu?
Inny podobnie niebezpieczny przedmiot, którego sprawca może używać, powinien mieć właściwości podobnie niebezpieczne jak broń palna lub nóż. Przy ocenie nie uwzględnia się natomiast sposobu jego użycia. Tak więc, może to być wyłącznie taki przedmiot, którego użycie zgodne z wykorzystaniem jego naturalnych właściwości stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka porównywalne z niebezpieczeństwem wynikającym z użycia broni palnej lub noża.
Za spełniające te warunki w orzecznictwie uznano: rozbitą butelkę – tzw. tulipan, psa rasy amstaff, gumową pałkę podobną do policyjnej, trzonek od siekiery o długości około 60 cm, zbudowany z włókna szklanego o parametrach twardego drewna, przystosowany do wielokrotnego uderzenia i wytrzymały, odpowiada wyglądem i właściwościom fizycznym kija baseballowego, nogi stołu o długości 70 cm średnicy 4,5 cm wytoczone w całości z litego, twardego drewna, z przytwierdzonymi śrubami i elementami skrzyni stołu, kastet z przymocowanym do rękojeści metalowym, złamanym ostrzem noża o długości ponad 2 cm, kij baseballowy, żelazko – jedynie wówczas, gdy jest rozgrzane a także gryf od hantli.
Należy wziąć pod uwagę, iż nie ma zamkniętego katalogu przedmiotów uznawanych za niebezpieczne. W każdej sytuacji sąd indywidualnie może ocenić przedmiot, który nigdy wcześniej nie był przedmiotem rozstrzygnięć innych sądów.