Istota.
Dział spadku to kolejny krok w stronę załatwienia wszystkich formalności związanych z nabyciem spadku.
Sąd wydając postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wskazuje kto jest spadkobiercą, a także określa jaki udział w majątku spadkowym przypada na rzecz konkretnych spadkobierców.
Udział ten określony jest ułamkiem wskazanym w treści postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Ułamek wskazany przez sąd określa część jaką odziedziczył konkretny spadkobierca w całym majątku spadkowym, a nie w konkretnych przedmiotach.
Dział spadku polega na określeniu majątku wchodzącego w skład spadku i jego podziale między poszczególnych spadkobierców. Ustala się więc jakie składniki i o jakiej wartości składają się na majątek spadkowy, a następnie określa, jaką wartość poszczególnych składników majątku spadkowego powinni otrzymać poszczególni spadkobiercy stosownie do ich udziału w spadku.
Co powinno być wskazane we wniosku o dział spadku?
We wniosku o dział spadku należy powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz spis inwentarza, jak również podać jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeśli spis inwentarza nie został sporządzony, należy we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu spadku.
W sytuacji, gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy.
Tryby działu spadku.
Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.
Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Skutki działu spadku.
Skutkiem działu spadku jest uregulowanie stosunków pomiędzy współspadkobiercami w zakresie składników spadku, jak też odpowiedzialności za długi spadkowe. Poszczególni bowiem spadkobiercy stają się wyłącznymi podmiotami przyznanych im praw m.in. stają się właścicielami poszczególnych ruchomości bądź nieruchomości, a od chwili działu spadku każdy ze spadkobierców odpowiada za długi spadkowe samodzielnie.
Opłata od wniosku.
Opłatę stałą w kwocie 500 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku, pobiera się stałą opłatę w kwocie 300 złotych.
Opłatę stałą w kwocie 1000 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku i zniesienie współwłasności, pobiera się opłatę stała w kwocie 600 złotych.
Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 20:00