Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 20:00
Skrócenie okresu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów.
Sąd może po upływie połowu okresu, na który został orzeczony środek karny – zakaz prowadzenia pojazdów, uznać go za wykonany, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a zakaz ten był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.
Niestety reguły tej nie stosuje się w przypadku, gdy zakaz prowadzenia pojazdu był orzeczony wobec osoby, która w czasie popełnienia przestępstwa była w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegła z miejsca zdarzenia.
Dzięki nowelizacji przepisów wykonawczych istnieje jednak możliwość, aby osoby, które utraciły prawo jazdy w wyniku prowadzenia samochodu na ,,podwójnym gazie’’ mogły ubiegać się o jego wcześniejszy zwrot.
Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdu był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia – przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdu niewyposażonych w blokadę alkoholową. Oznacza to tyle, że w dalszym okresie zakazu prowadzenia pojazdów skazany może prowadzić pojazd wyposażony w blokadę alkoholową. Wyjątkowo skazany może prowadzić również pojazd niewyposażony w blokadę alkoholową, jeżeli jest to pojazd wykorzystywany do nauki jazdy i egzaminowania, a skazany jest osobą szkoloną lub egzaminowaną.
Skazany wobec której orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy, tj. przed dniem 18 maja 2015 r., będzie mógł ubiegać się o możliwość prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową dopiero po upływie 18 miesięcy wykonywania tego środka karnego.
Jakie przesłanki bierze pod uwagę sąd orzekając o skróceniu okresu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdu?
Przy wydawaniu orzeczenia o skróceniu okresu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdu sąd bierze pod uwagę postawę, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego. Sąd musi dojść do przekonania, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Montaż blokady alkoholowej
Blokada alkoholowa uniemożliwia uruchomienie pojazdu, gdy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Blokada połączona jest z zapłonem, co wymaga od kierowcy poddania się kontroli trzeźwości przed uruchomieniem pojazdu.
Obowiązek jazdy z blokadą będzie odnotowany w prawie jazdy poprzez wpisanie specjalnego kodu. Kod ten zostanie umieszczony w rubryce nr 12 prawa jazdy i będzie dotyczył wszystkich kategorii uprawnień.