Posiadanie psiego przyjaciela to nie tylko powód do radości, ale też liczne obowiązki dla właścicieli. Należy mieć również świadomość, iż każdy z właścicieli psów ponosi za nie pełną odpowiedzialność.
Jakie są obowiązki właścicieli psów?
Podstawowym obowiązkiem właściciela psa jest zapewnienie mu właściwych warunków jego bytowania, co jest wyraźnie wskazane w ustawie o ochronie zwierząt. Przepis stanowi, iż każdy kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
A sprzątanie po psie to obowiązek czy wolny wybór?
Należy mieć świadomość posiadania obowiązku sprzątania po swoim psie. W Polsce przepisy dotyczące sprzątania po zwierzętach domowych nie są jednolite na terenie całego kraju. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na gminy obowiązek ustalenia indywidualnych zasad na ich terenie, a więc to, czy sprzątanie po psie jest obowiązkowe czy nie, zależy od stosownej uchwały rady gminy. Udając się więc z psem do miejscowości leżącej w innej gminie, właściciel powinien dowiedzieć się, czy sprzątanie po czworonogu jest tam obowiązkowe.
Na terenie miasta Łódź właściciel czworonoga obowiązany jest do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta na terenach publicznych oraz częściach nieruchomości przeznaczonych do użytku publicznego oraz gromadzenie zebranych zanieczyszczeń w specjalnie oznakowanych koszach lub w koszach ulicznych, pod warunkiem, że są one wyłożone workiem z tworzyw sztucznych. Ponadto, właściciel jest zobowiązany do posiadania niezbędnej ilości torebek czy innych urządzeń koniecznych do zebrania odchodów.
Jakie są konsekwencje niesprzątnięcia lub nieposiadania torebki na odchody?
Za nieposprzątanie lub nieposiadanie torebki na odchody grozi mandat w wysokości nie mniej niż 20 złotych do nawet 500 złotych. Czy właściciel musi być przyłapany „na gorącym uczynku” niesprzątnięcia nieczystości po swoim psie? Nie musi być przyłapany bezpośrednio przy niesprzątnięciu. Straż Miejska może wystawić mandat opierając się na dokumentacji fotograficznej lub nagraniu, z którego jasno wynika, iż właściciel nie posprzątał po swoim psie.
Czy można odmówić przyjęcia mandatu?
Jest taka możliwość. Wtedy Straż Miejska skieruje wniosek o ukaranie do sądu. W przypadku udowodnienia winy właściciela czworonoga, pomijając grzywnę, właściciel będzie zobowiązany do poniesienia kosztów sądowych.