Niestety częstymi zjawiskami w dobie pandemii jest utrata pracy albo obniżenie wynagrodzenia. Coraz więcej firm, aby przetrwać ten ciężki czas likwiduje stanowiska pracy i zwalnia swoich pracowników.
Kiedy można dochodzić obniżenia wysokości alimentów?
Czy utrata dochodu lub jego obniżenie uprawnia do żądania obniżenia obowiązku alimentacyjnego?
Odpowiadając na to pytanie należy przypomnieć treść art. 135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Natomiast zgodnie z art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Zatem uznać należy, że utrata pracy lub dochodu wpływa na możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego. Nadto, w przypadku utraty pracy lub dochodu uznać należy, że zmieniła się sytuacja zobowiązanego w porównaniu do chwili, gdy zapadło orzeczenie w sprawie wysokości alimentów. W związku z powyższym z powodu pogorszenia się sytuacji majątkowej zobowiązanego jak najbardziej przysługuje mu prawo do żądania obniżenia wysokości alimentów.
Co w przypadku, gdy zaprzestaniemy płacić alimenty?
Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych w skutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawiania wolności do roku. Natomiast, jeżeli osobę uprawnioną naraża się na niemożliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych sąd może orzec karę pozbawienia wolności nawet do 2 lat.
Co zrobić, aby uniknąć odpowiedzialności karnej?
W przypadku utraty pracy lub dochodu w czasie pandemii, ale i nie tylko, warto złożyć do sądu pozew o obniżenie obowiązku alimentacyjnego. Sąd rozpoznając sprawę ponownie weźmie pod uwagę usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz sytuację w jakiej znalazł się zobowiązany. Biorąc pod uwagę, że sprawy w sądzie potrafią trwać długo, a druga strona ma prawo do odwołania się od wyroku sądu, co jeszcze bardziej przedłuża postępowanie, warto wraz z pozwem złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia na czas trwania procesu. W takim przypadku istnieje możliwość obniżenia obowiązku alimentacyjnego na czas trwania procesu.