Wadliwe rozwiązanie umowy o pracę jest skuteczne, ale pracownik może je podważyć, składając odwołanie do sądu pracy.
Odszkodowanie jest jednym z roszczeń przysługujących pracownikowi.
Wysokość odszkodowania zależy przede wszystkim od rodzaju zawartej umowy tj. czy jest to umowa zawarta na czas określony czy na czas nieokreślony. Kolejnym elementem wpływającym na wysokość odszkodowania jest sposób rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę – za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia.
Odszkodowanie w przypadku bezprawnego rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony
W sytuacji rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony za wypowiedzeniem odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Pracownik może zatem domagać się odszkodowania w wysokości wyższej niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, ale nie więcej niż za trzy miesiące.
Natomiast w razie niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia zawartej na czas nieokreślony odszkodowanie może zostać przyznane tylko w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Co to oznacza?
W takiej sytuacji, wysokość odszkodowania jest uzależniona od długości okresu wypowiedzenia, a tym samym od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy.
Odszkodowanie w przypadku bezprawnego rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony
Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu takiej umowy, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie.
Odszkodowanie, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.
W razie rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas określony z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie, jeżeli upłynął już termin, do którego umowa miała trwać, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu
W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.
Opodatkowanie odszkodowania?
Zgodnie z § 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z dnia 18 grudnia 1998 roku, podstawy wymiaru składek nie stanowią następujące przychody tj. m.in. odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.
Natomiast zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Natomiast w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3 wspomnianej ustawy wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania i zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Biorąc pod uwagę treść powyższych przepisów – odszkodowanie wypłacane jest pracownikowi w kwocie brutto.