Testament ustny – co to?
Testament ustny jest testamentem szczególnym. Może być sporządzony tylko w ściśle określonych przypadkach takich jak:
- obawa rychłej śmierci spadkodawcy;
- pojawienie się szczególnych okoliczności, w których zachowanie zwykłej formy testamentowej jest niemożliwe;
- wystąpienie szczególnych okoliczności, w których zachowanie zwykłej formy testamentowej jest bardzo utrudnione;
Sporządzenie testamentu ustnego polega na tym, że spadkodawca oświadcza swoją ostatnią wolę ustnie, przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.
Zawiadomienie sądu.
Kto dowie się o śmierci spadkodawcy oraz o tym, że treść testamentu ustnego nie została spisana, obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym sąd spadku oraz podać imiona, nazwiska i adresy świadków testamentu, jeśli okoliczności te są mu znane.
Sąd Najwyższy przyjął, że w/w termin do stwierdzenia treści testamentu ustnego przez zgodne zeznania świadków jest zachowany, jeżeli zawiadomienie ze wskazaniem osób i adresów świadków testamentu zostało wniesione do sądu spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku, choćby świadkowie zostali przesłuchani przez sąd już po upływie tego terminu. Uchybienie tego terminu powoduje bezskuteczność testamentu ustnego.
Wskazać należy, iż kto nie dopełnia obowiązku zawiadomienia sądu odpowiada za wynikła stąd szkodę, nadto sąd spadku może wymierzyć grzywnę w wysokości do trzech tysięcy złotych.
Utrwalenie treści testamentu
Świadków, którzy treści testamentu ustnego nie stwierdzili na piśmie, sąd wzywa do złożenia na wyznaczonym posiedzeniu sądowym zeznań stwierdzających treść testamentu. Do postępowania w sprawie przesłuchania świadków testamentu ustnego stosuje się odpowiednio przepisy o dowodzie ze świadków w procesie, z tą zmianą, że świadkowie testamentu nie mogą odmówić zeznań ani odpowiedzi na pytanie, ani też nie mogą być zwolnieni od złożenia przyrzeczenia.
Kto nie może być świadkiem?
Nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu:
- kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych;
- niewidomy, głuchy lub niemy;
- kto nie może czytać i pisać;
- kto nie włada językiem, w którym spadkodawca sporządza testament;
- kto został skazany prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania;
- osoba, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść;
Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 20:00