SEPARACJA.
Kiedy sąd może orzec separacje.
Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separacje.
Kiedy sąd nie może orzec separacji.
Jednakże mimo zupełnego rozkładu pożycia orzeczenie separacji nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków. Postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym.
Separacja a rozwód.
Jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód.
Jeżeli orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację.
Zakres orzekania sądu w sprawie o separacje.
W sprawie o orzeczenie separacji, sąd identycznie jak w sprawie o rozwód, orzeka o władzy rodzicielskiej i kontaktach nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron, o wspólnym mieszkaniu stron i podziale majątku, jeżeli istnieje taka możliwość.
Jakie sąd skutki separacji?
Orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, z tą różnicą, że małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć małżeństwa. Jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy.
Zniesienie separacji.
Na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka o zniesieniu separacji. Z chwilą zniesienia separacji ustają jej skutki. Znosząc separację, sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron.
Postępowanie w sprawie o separacje.
Postępowanie w sprawie o separacje może toczyć się w trybie procesowym albo nieprocesowym. Tryb nieprocesowym jest dostępny wyłącznie, jeżeli separacja orzekana jest na podstawie zgodnego żądania małżonków, którzy nie mają wspólnych małoletnich dzieci. Od wyroku lub postanowienia orzekającego separację lub oddalającego żądanie separacji przysługuje apelacja. Skarga kasacyjna jest niedopuszczalna.
Kto może żądać orzeczenia separacji?
Żądać orzeczenia separacji może żądać każdy z małżonków.
Jaki sąd jest właściwy?
Orzekanie o separacji należy do właściwości rzeczowej sądów okręgowych.
Jaka jest wysokość opłaty sądowej?
Opłata sądowa od wniosku o separację na zgodne żądanie małżonków ma charakter stały i wynosi 100 zł.
Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 20:00