Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 20:00
Co zrobić w przypadku, gdy sąsiad po małym kawałku podkrada nam ziemię? Czy jak Kargul i Pawlak z filmu ,,Sami swoi’’ musimy prowadzić wielopokoleniową wojnę? Czasami zdarza się, że po zakupie działki pod budowę domu w rzeczywistości okazuje się mniejsza niż wynika to z aktu notarialnego. Co zrobić w przypadku sporu o przebieg granicy pomiędzy sąsiadującymi nieruchomościami? Proste rozwiązanie znajduje się w ustawie prawo geodezyjne i kartograficzne.
Co zrobić w przypadku sporu o przebieg granicy nieruchomości?
W celu rozwiązania sporu o przebieg granicy należy złożyć do wójta (burmistrza albo prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości wniosek o rozgraniczenie nieruchomości. Czynności ustalenia przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta (burmistrza albo prezydenta miasta). Przy ustalaniu przebiegu granic bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkt osnowy geodezyjnej. Jeżeli brak jest danych lub są one niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony, gdy druga strona w toku postępowania nie składa oświadczenia i nie kwestionuje przebiegu granic. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody, która ma moc ugody sądowej.
Każdej ze stron doręcza się za zwrotnym poświadczeniem odbioru wezwanie do stawienia na gruncie podczas czynności geodety, nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie wstrzymuje czynności geodety.
Kto wydaje decyzje o rozgraniczeniu nieruchomości?
Wójt (burmistrz albo prezydent miasta) wydaje decyzje o rozgraniczeniu nieruchomości, jeżeli zainteresowani właściciele nieruchomości nie zawrą ugody, a ustalenie przebiegu granicy nastąpiło na podstawie zebranych dowodów lub zgodnego oświadczenia stron.
Strona niezadowolona z ustalenia przebiegu granicy może żądać, w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej decyzji w tej sprawie, przekazania sprawy sądowi. Opłata sądowa wynosi 200 zł. Pamiętać również należy, że geodeta za swoje czynności również wystawi rachunek. Koszty czynności geodety co do zasady obciążać będą zainteresowane strony.
Pamiętać również należy, że właściciele lub inne osoby władające nieruchomościami (gruntami) są obowiązane do ochrony znaków granicznych. Natomiast kto niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub czyni niewidocznymi albo fałszywie wstawia znaki graniczne podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Rozgraniczenie nieruchomości? To proste
Jak widać istnieją przepisy, które Kargulowi i Pawlakowi pomogłyby rozwiązać spór o rozgraniczenie nieruchomości. W przypadku konfliktu o przebieg granicy wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i poczekać na rozstrzygnięcie odpowiedniego organu albo sądu. Jest to lepsze rozwiązanie niż prowadzenie przez wiele lat wojny ze swoim sąsiadem.