Z chwilą śmierci bliskiej nam osoby następuje otwarcie spadku, o czym mowa w art. 925 kodeksu cywilnego. Ustawodawca nie stawia tu żadnych dodatkowych wymogów, w tym co do konieczności złożenia przez spadkobiercę jakiegoś oświadczenia w tej kwestii. Nabycie spadku następuje zatem na podstawie powołanego przepisu z chwilą śmierci spadkodawcy z mocy samego prawa, bez konieczności podejmowania żadnej czynności przez sąd czy spadkobiercę. Następuje zresztą niezależnie od tego, czy spadkobierca w ogóle wie o śmierci spadkodawcy.
Sprawa spadkowa w praktyce
Niemniej jednak należy pamiętać, iż z chwilą śmierci, nabycie spadku ma charakter prowizoryczny. Dlaczego prowizoryczny? Gdyż, spadkobierca może jeszcze spadek odrzucić bądź mogą nastąpić inne zdarzenia, które wyłączają go od dziedziczenia np. może zostać on uznany za niegodnego.
W takim razie, kiedy spadkobierca zostaje powołany do dziedziczenia ostatecznie? Nabycie spadku przez spadkobiercę następuje po złożeniu przez niego oświadczenia o przyjęciu spadku bądź po upływie określonego terminu na złożenie tego oświadczenia.
Jeśli śmierć osoby najbliższej nastąpiła po dniu 18.10.2015 roku, a spadkobierca nie złoży odpowiedniego oświadczenia w określonym terminie, to z mocy prawa po upływie terminu nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza, dzięki czemu odpowiada ze ewentualne długi spadkodawcy tylko do wartości spadku a nie całym swoim majątkiem.
Aby uregulować sprawę spadkową należy złożyć we właściwym sądzie – sądzie rejonowym ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Wniosek ten podlega opłacie – 55 złotych. We wniosku należy wskazać spadkodawcę, datę i miejsce jego śmierci oraz potencjalnych spadkobierców – czyli osoby uprawnione do
dziedziczenia po zmarłym.
A co w sytuacji, gdy znaleziono testament osoby zmarłej? Wtedy, należy do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku dołączyć oryginał testamentu oraz wskazać kto nabywa spadek zgodnie z testamentem a także wskazać wszystkie osoby, które dziedziczyłyby po zmarłym zgodnie z ustawą.