Często zgłaszają się do nas klienci, którzy nie są zadowoleni z informacji zawartych w świadectwie pracy bądź też ich braku. Dotyczyć to może m.in. podstawy prawnej ustania stosunku pracy, okresu przebywania na zasiłku chorobowym bądź też wypłacenia należnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Co powinno znaleźć się w świadectwie pracy?
W świadectwie pracy należy podać:
- informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
- informacje dotyczące zajmowanych stanowisk,
- informacje dotyczące trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy,
- inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.
Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
Ile czasu ma pracodawca na wydanie świadectwa pracy?
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy. Natomiast, jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi za pośrednictwem operatora pocztowego.
Co zrobić, gdy świadectwo jest błędne?
Pracownik może w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy.
W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.
Natomiast, w przypadku niezawiadomienia przez pracodawcę o odmowie sprostowania świadectwa pracy, żądanie sprostowania świadectwa pracy wnosi się do sądu pracy.
Czy pracownikowi przysługuje odszkodowanie?
Oczywiście, pracownik posiada roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.
Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.
W sprawach związanych z prawem pracy i prawem ubezpieczeń społecznych zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Adwokacką BGB Łódź/Bełchatów, w której skorzystać można z pomocy prawnej adwokata.