Ustalenie macierzyństwa
Matką dziecka jest kobieta, która je urodziła. Jeżeli sporządzono akt urodzenia dziecka nieznanych rodziców albo macierzyństwo kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka zostało zaprzeczone, można żądać ustalenia macierzyństwa.
Kto może żądać ustalenia macierzyństwa?
Powództwo o ustalenie macierzyństwa wytacza dziecko przeciwko matce, a jeżeli matka nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy. Matka wytacza powództwo o ustaleni ustalenie macierzyństwa przeciwko dziecku.
Kiedy można żądać ustalenia macierzyństwa?
Powództwo o ustalenie macierzyństwa, podobnie jak np. powództwo o ustalenie ojcostwa, nie jest ograniczone w czasie. Istnieje jednak jeden wyjątek. Matka nie może wytoczyć powództwa o ustalenie macierzyństwa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Oczywistym jest również, że nie jest dopuszczalne ustalenie macierzyństwa w stosunku do dziecka poczętego. Powództwo byłoby bezprzedmiotowe ze względu na obowiązywanie zasady mater semper certa est (matką dziecka jest, kobieta która je urodziła). Nie jest również dopuszczalne powództwo u ustalenie macierzyństwa po śmierci dziecka. Jednakże w razie śmierci dziecka, które wytoczyło powództwo, ustalenia macierzyństwa mogą dochodzić jego zstępni.
Jaki sąd jest właściwy do ustalenia macierzyństwa?
Sprawy o ustalenie macierzyństwa należą do właściwości rzeczowej sądów rejonowych.
Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 20:00