Czy można żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej między małżonkami w czasie trwania małżeństwa?
W pierwszej kolejności wskazać należy, że co do zasady z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Małżonkowie mają możliwość zawarcia umowy o ustanowienie rozdzielności majątkowej tzw. intercyzy. Do zawarcia takiej umowy konieczne jest porozumienie obojga małżonków. Co w przypadku kiedy brak takiego porozumienia? Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej.
Z jakich ważnych powodów można żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej?
Zgodnie z orzecznictwem i stanowiskiem doktryny przez ważne powody rozumie się np. okoliczności natury majątkowej, jak np. trwonienie przez jednego z małżonków zarobków, powodowanie uszczerbku w majątku wspólnym, nieprzyczynianie się do powstania majątku wspólnego albo jego marnotrawienie w skutek zaniedbywania obowiązków względem rodziny lub uleganie nałogom.
Nie można jednak uznać za ważne powody okoliczności niezawinione przez małżonka lub niezależne od jego woli, w szczególności np. długotrwałej choroby.
Z jakim dniem powstaje rozdzielność majątkowa?
Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu.
Czy jest możliwe ustanowienie rozdzielności majątkowej przed rozwodem.
Orzeczenie o ustanowieniu rozdzielności majątkowej z datą wsteczną jest dopuszczalne zarówno przed uprawomocnieniem się wyroku orzekającego rozwód, jak i po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, jeżeli powództwo zostało wytoczone przed tą datą.
Kto może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej?
Legitymacje czynną do żądania ustanowienia rozdzielności majątkowe ma każdy z małżonków, a także wierzyciel jednego z małżonków oraz prokurator.
Jaki sąd jest właściwy do rozpoznania sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej?
Sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej należą do właściwości sądu rejonowych bez względu na wartość przedmiotu sporu.
Jaka jest wysokość opłaty od pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej?
Od pozwu w sprawie o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej pobiera się opłatę stałą w kwocie 200 zł.
Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 20:00