Jazda pod wpływem alkoholu stanowi wykroczenie lub przestępstwo. Wszystko to zależy od poziomu alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu. W zależności od kwalifikacji tego czynu oraz okoliczności zdarzenia, przepisy polskiego prawa nakładają na sprawcę określone kary. Jedną z konsekwencji jest orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.
Konsekwencje płynące z orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów są całkiem oczywiste – we wskazanym okresie pod groźbą kary nie wolno prowadzić pojazdów. Pojawia się jednak pytanie czy po upływie okresu na jaki orzeczono zakaz można ponownie usiąść za kierownicą i jeżeli tak to co trzeba wcześniej zrobić?
Zakaz prowadzenia pojazdów – kiedy?
Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów jest popularnym elementem kary orzeczonej za przestępstwa i wykroczenia związane z ruchem pojazdów.
W niektórych przypadkach jest to obligatoryjny element, który Sąd musi zawrzeć w wyroku.
Ten środek karny w przypadku przestępstw orzeka się w latach od roku do lat 15. Natomiast przy wykroczeniach wymierzany jest w miesiącach i latach na okres od 6 miesięcy do lat 3.
Ponowny egzamin na prawo jazdy?
Należy pamiętać, iż w przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów istnieć może konieczność ponownego sprawdzenia kwalifikacji do kierowania pojazdami.
Regulacji dotyczącej omawianego problemu nie znajdziemy w żadnym z kodeksów, znajduje się ona w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Zgodnie z art. 49 § 1 pkt 3b wskazanej ustawy ponownemu sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega osoba ubiegająca się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, którego była pozbawiona na okres przekraczający rok. Z powyższego wniosek wypływa taki, że orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów na okres do 1 roku nie wiąże się z koniecznością ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Osoba, w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem zakaz prowadzenia pojazdów, w okresie jego obowiązywania nie może być egzaminowana. Dopiero po upływie okresu, na jaki został orzeczony ten środek karny, dana osoba może przystąpić do egzaminu państwowego.
Jak uniknąć ponownego zdawania egzaminu?
Tak jak już było wspomniane wcześniej, egzaminu ma prawo jazdy nie trzeba zdawać, jeżeli sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów na okres mniejszy niż rok.
Przy wykroczeniu sprawa jest prostsza, gdyż ten środek karny orzekany jest od 6 miesięcy do lat 3. Natomiast przy przestępstwie jazdy pod wpływem alkoholu takiej możliwości nie ma, gdyż w takiej sytuacji środek prawny orzekany jest na okres nie krótszy niż 3 lata. Jedyną możliwością jest wtedy staranie się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wtedy, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres krótszy niż rok, a nawet odstąpić od orzekania takiego zakazu.