Odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Od niezadowalającej decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczonemu przysługuje odwołanie do Sądu za pośrednictwem organu.
Pamiętać należy, iż postępowanie odwoławcze charakteryzuje się ściśle określonymi terminami oraz zasadami, które należy przestrzegać celem skutecznego złożenia odwołania
Odwołanie od decyzji ZUS składa się pisemnie za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wydał zaskarżaną decyzję. Można tego dokonać również ustnie do protokołu. Wówczas organ rentowy ma obowiązek niezwłocznie przekazać protokół do sądu wraz z aktami sprawy.
W jakim terminie złożyć odwołanie?
Odwołanie należy wnieść w terminie miesiąca od dnia otrzymania niekorzystnej decyzji.
Jaki sąd rozstrzyga sprawę?
Sprawy związane z rentami i emeryturami rozpatrują sądy pracy i ubezpieczeń społecznych, które znajdują się przy sądach okręgowych. Natomiast w zakresie takich spraw jak o zasiłek chorobowy, wyrównawczy, opiekuńczy, macierzyński oraz pogrzebowy; o świadczenie rehabilitacyjne; o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wypadku lub choroby zawodowej pozostającej w związku z czynną służbą wojskową albo służbą w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Celno-Skarbowej czy o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności właściwym sądem jest sąd rejonowy.
Czy ubezpieczony ponosi koszty wniesienie odwołania ?
Ustawa przewiduje, iż osoba wnosząca odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie ma obowiązku uiszczać kosztów sądowych.
Czy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych można zawrzeć ugodę przed Sądem?
Zgodnie z postanowieniami Kodeksu postępowania cywilnego, w tym przypadku nie jest dopuszczalne zawarcie ugody.
Emerytura pomostowa czy emerytura wcześniejsza?
Emerytura wcześniejsza ze względu na pracę w warunkach szczególnych, zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., jeśli w dniu 1 stycznia 1999 r. osiągnęli: okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, co do zasady w wymiarze 15 lat oraz okres składkowy i nieskładkowy wynoszący w przypadku kobiet – 20 lat, a w przypadku mężczyzn – 25 lat.
Natomiast emerytura pomostowa została przewidziana dla tej grupy ubezpieczonych, którzy nie spełnili warunków do wcześniejszej emerytury, pomimo wykonywania przed 1 stycznia 1999 r. pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Warunki nabycia i utraty prawa do emerytury pomostowej wskazane zostały szczegółowo w ustawie o emeryturach pomostowych
Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 20:00