Co zrobić, kiedy spadkodawca pozostawił długi? Jak uchronić się przed odziedziczeniem długów?
Czy możemy zabezpieczyć się jeszcze za życia potencjalnego spadkodawcy?
Powszechnie wiadomym jest, że dziedziczymy nie tylko aktywa, ale również i długi spadkodawcy. Istnieją dwie możliwości, aby uchronić się przed odziedziczeniem długów po bliskiej nam osobie. Pierwsza, z której możemy skorzystać jeszcze za życia spadkodawcy, to zrzeczenie się dziedziczenia. Drugą opcją, ale możliwą dopiero po śmierci spadkodawcy jest odrzucenie spadku.
Czym jest zrzeczenie się dziedziczenia?
Zrzeczenie się dziedziczenia to nic innego, jak umowa zawarta pomiędzy spadkobiercą ustawowym,
a przyszłym spadkodawcą. Na przykład syn może zawrzeć taką umowę ze swoim ojcem. Pamiętać należy, że takiej umowy nie możemy zawrzeć w przypadku dziedziczenia na podstawie testamentu.
W takim przypadku, aby uchronić się przed odziedziczeniem długów należy spadek odrzucić, o czym mowa będzie poniżej. Umowa zrzeczenia się dziedziczenia, aby była ważna musi być zawarta w formie aktu notarialnego, co będzie wiązało się z kosztami notarialnymi. Zasadą jest, że zrzeczenie się
dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej.
Czyli, jeżeli syn zrzeka się dziedziczenia po swoim ojcu, nie odziedziczą po nim również jego wnuczki, chyba, że w umowie ustalono inaczej.
Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku. Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone nową umową zawartą pomiędzy tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym po kim się dziedziczenia zrzeczono. Czyli w naszym przypadku syn musi zawrzeć z ojcem nową umowę uchylającą poprzednią umowę. Nowa umowa musi być również zawarta w formie aktu notarialnego.
Często jest tak, że za życia przyszłego spadkodawcy nie wiemy nic o jego długach, a dowiadujemy się
o nich dopiero po jego śmierci. W takim przypadku, aby nie odziedziczyć długu musimy spadek
odrzucić. Pamiętać należy, iż nie ma znaczenia, czy jesteśmy spadkobiercami ustawowymi, czy
dziedziczymy na podstawie testamentu.
Odrzucenie spadku. Terminy
Spadkobierca oświadczenie o odrzuceniu spadku musi złożyć w terminie 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się, o tytule swojego powołania do spadku. Brak złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w wyznaczonym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone przed sądem albo notariuszem. Składa się je ustnie albo w formie pisemnej, osobiście albo przez ustanowionego pełnomocnika.
Więcej na temat przyjęcia lub odrzucenia spadku przeczytają Państwo, klikając w poniższy link: