Co w przypadku kiedy małżonek nie przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodziny
Zgodnie z art. 28 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczynienia się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka.
Przywołany artykuł przewiduje nadzwyczajny, szybki i uproszczony tryb, w jakim rodzina może domagać się od małżonka, który nie zaspokaja dobrowolnie potrzeb rodziny i uchyla się od tego obowiązku, uzyskać środki niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania.
Kto ma prawo zainicjować postępowanie?
Wydanie nakazu wypłaty może nastąpić na wniosek współmałżonka osoby zobowiązanej, prokuratora lub organizacji pozarządowej. Sąd, przed wydaniem postanowienia o wydaniu nakazu, powinien zorientować się, jaki zakres obowiązków przyczynienia się przez danego małżonka do zaspokajania potrzeb rodziny należałoby ustalić.
Czy nakaz wypłaty wynagrodzenia stosuje się tylko do wynagrodzenia za pracę?
Najczęściej nakaz może mieć zastosowanie do wynagrodzenia za pracy, w tym premii z wszelkimi dodatkami, np. za pracę w godzinach nadliczbowych, trzynastą i czternastą pensję, do odszkodowanie za bezumowne zwolnienie z pracy bez wypowiedzenia lub ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop, jak również do należności członka spółdzielni pracy lub rolniczej spółdzielni produkcyjnej z tytułu udziału w dochodach (łącznie z zaliczkami na poczet przepracowanych dniówek obrachunkowych), do rent, emerytur, czynszów dzierżawnych itp.
Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 20:00