Obecnie wszyscy zmagamy się z negatywnymi konsekwencjami i obawami jakie niesie ze sobą pandemia.
Epidemia koronawirusa rodzi wiele pytań i wątpliwości zarówno u pracownika jak i u przedsiębiorców.
Należy pamiętać, iż w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca zobowiązany jest zapewnić, by wirus COVID-19 nie rozprzestrzeniał się w miejscu pracy. Oznacza to przede wszystkim taką organizację pracy, która ograniczy osobiste kontakty pomiędzy pracownikami m.in. poprzez rezygnację ze spotkań czy komunikowanie się za pośrednictwem środków zdalnej komunikacji. Tam, gdzie jest to możliwe, należy umożliwić pracownikom wykonywanie pracy zdalnej.
Niemniej jednak nie należy zapominać, iż zdecydowana większość przedsiębiorców stoi przed kryzysem finansowym spowodowanym niemożliwością świadczenia swoich usług lub jej znacznym ograniczeniem, co doprowadza do straty dochodów i utraceniem płynności finansowej.
Wtedy często rodzą się pytania co z dalszym zatrudnianiem pracowników, ich pensjami i obawami pracowników przed ewentualną utratą pracy.
Z tego też względu, jeśli jesteś pracownikiem i masz wątpliwości odnośnie swoich praw i obowiązków pracowniczych w związku z koronawirusem albo jesteś pracodawcą i zastanawiasz się jak rozwiązać problemy Twojej firmy i zatrudnienia – pozostajemy do Twojej dyspozycji.
Informujemy, iż udzielamy porad prawnych także telefonicznie, mailowo oraz w formie telekonferencji a także umożliwiamy przesłanie wszelkich dokumentów za pośrednictwem e-maila.
Rozwiązanie umowy o pracę – co warto wiedzieć.
W chwili obecnej w mocy pozostają przepisy Kodeksu Pracy wskazujące sposoby rozwiązania umowy o pracę.
Umowa taka może być rozwiązana przez złożenie oświadczenia jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, bez zachowania okresu wypowiedzenia, na mocy porozumienia stron oraz z upływem czasu, na który została zawarta.
Trzeba pamiętać, iż pracownicy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę są chronieni przed natychmiastową utratę pracy (z wyjątkiem tzw „dyscyplinarki”). Natomiast umowę o pracę na czas nieokreślony lub na czas określony można wypowiedzieć z zachowaniem okresu wypowiedzenia uzależnionego od stażu pracy u danego pracodawcy.
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony musi być odpowiednio uzasadnione a także musi zawierać pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu (pamiętajmy – termin 21 dni!)
W przypadku rozwiązania umowy o pracę, niezależnie od jego formy, warto zasięgnąć porady celem ustalenia czy rozwiązanie stosunku pracy było zgodne z obowiązującymi przepisami i uzasadnione. W przeciwnym bowiem przypadku pracownikowi przysługują wskazane w przepisach prawa uprawnienia.
Zapraszam także do zapoznania się z tematem – Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia